Obsah

Kontakt

Pro náš dům, z.s.

Veveří 102

616 00 Brno

www.pronasdum.cz

www.ospronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Výměna okna krok za krokem - fotoseriál

Pořizujete-li nová plastová okna, neznamená to pouze nákup samotného okna, ale také další související stavební práce či služby. Tyto služby i práce a jejich kvalitní provedení jsou často měřítkem pro celkové hodnocení výměny oken. V následujícím článku se proto podíváme krok za krokem, jak postupovat při výměně okna.

1. KROK

Před demontáží starého okenního rámu nejprve vysadíme okenní křídlo se sklem. Starý rám začneme postupně uvolňovat pomocí sekáče na vrtacím kladivu nebo ručně. Pod omítkou bývají schovány kovové kotvící prvky spojující okno se stěnou.

2. KROK

Před namontováním nového okenního rámu musí být stavební otvor nebo otvor po starém okně zbaven prachu nečistot a uvolněných částí stěny. Jen tak může při aplikaci montážní pěna kvalitně přilnout. Nový okenní rám zapřeme dřevěnými nebo plastovými klínky, které po vytvrdnutí pěny vytáhneme.
 

 

 3. KROK

Rám v otvoru přesně a pevně připevníme,  čímž ho zafixujeme, a tím předejdeme, aby rozpínající se pěna podložení nevytlačila a okno se nehnulo.

   
   

 4. KROK

Spáry mezi zdí a oknem vyplníme montážní pěnou. Pěna má schopnost několikanásobně zvětšit svůj objem během pár hodin, vytvrdnout a utěsnit spáry. Pěnu, která ze spáry během nanášení odpadne nebo klesne a ulpí na parapetu, odstraňujeme snadno až po jejím vytvrdnutí.

 
   

5. KROK

Špachtlí nebo hladítkem naneseme jemnou maltu k dokončení a začištění okenního otvoru a pěny. Především v rozích dbáme na pečlivé provedení. Hladítkem s filcem dokončíme štukovou omítku na parapetu a okolo oken.

 

 

6. KROK

Nakonec okno nasadíme a vyzkoušíme jeho funkčnost a osadíme vnitřní parapet. Na přání zákazníků se pak mohou instalovat např. žaluzie či další příslušenství.

 

7. KROK

Po dokončení stavebních prací zbývá jen vymalovat okenní prostor interiérovou barvou a těšit se z dobře odvedené práce.

 

Autor: PeN